porównanie działań antysmogowych

Mieszkańcy Myślenic są w bardzo złej sytuacji ponieważ gmina według szacunków Urzędu Marszałkowskiego ma około 6 tysięcy kotłów do wymiany i jest na 4 miejscu pod tym względem w Małopolsce.
Od 1 stycznia 2023 ogrzewanie domu za pomocą bezklasowych kotłów stanie się nielegalne. Czas ucieka i zostało go niewiele dlatego zdecydowane działania powinny być podejmowane już teraz. Niestety będzie coraz trudniej znaleźć fachowców którzy podejmą się wymiany systemu grzewczego. Nie wszystkich mieszkańców stać na wymianę kotła czy udział w programie czyste powietrze dlatego urzędnicy muszą potraktować ten problem priorytetowo.
Władze gminy utworzyły punkt dostępu do programu czyste powietrze i pozyskały dofinansowanie na zatrudnienie ekodoradcy ale w naszej ocenie to niewiele biorąc pod uwagę skalę problemu. Dlatego postanowiliśmy porównać działania antysmogowe Myślenic i Skawiny. Dwóch gmin bardzo podobnych pod względem wielkości i budżetu natomiast bardzo różnych w podejściu do walki o czyste powietrze i zdrowie mieszkańców.
Skawina jest liderem w Małopolsce pod względem działań środowiskowych. W 2020 roku została laureatem konkursu Eko – HERO. Gmina podchodzi do problemu zanieczyszczonego powietrza kompleksowo:
Wymieniane są “kopciuchy”, a mieszkańcy łącząc ze sobą różne programy mogą uzyskać nawet 90% dofinansowania. Ekodoradcy służą swoją wiedzą i doświadczeniem. Kontrolowane są domowe kotłownie, mieszkańcy mogą liczyć na 50% dofinansowania do montażu odnawialnych źródeł energii. Promowany jest zrównoważony transport i powstaje infrastruktura, która sprzyja przemieszczaniu się ekologicznymi środkami transportu. Skawina jako pierwsza w Polsce podjęła się realizacji programu STOP SMOG, zbadała wpływ zanieczyszczeń na zdrowie mieszkańców oraz razem z Urzędem Marszałkowskim Małopolski rozpoczęła pilotażowy program monitorowania zanieczyszczeń przemysłowych.
W Skawinie przeznacza się zdecydowanie więcej pieniędzy na ochronę powietrza. Powstał tam specjalny Wydział Ochrony Powietrza gdzie pracuje 7 ekodoradców którzy aktywnie pozyskują środki zewnętrzne i pomagają mieszkańcom w uzyskaniu dofinansowania do wymiany kopciuchów, termomodernizacji budynków lub instalacji odnawialnych źródeł energii.
Mieszkańcy Skawiny mogą skorzystać z pomocy ekodoradców przy wypełnianiu wniosków do kilku programów:
– Dotacja celowa na dofinansowanie wymiany kotłów i pieców na terenie Gminy Skawina
– Program STOP SMOG dofinansowanie w wysokości 90% na wymianę starego kotła na paliwa stałe oraz m.in. ocieplenie ścian, strychu, piwnic, wymianę okien i drzwi w budynkach jednorodzinnych. Pomoc dedykowana jest osobom, które osiągają niskie dochody
– Program “Czyste Powietrze”
-Program “Czysta Energia Blisko Krakowa” – dofinansowanie w wysokości 50% do pomp ciepła, kotłów na pellet, fotowoltaiki oraz kolektorów słonecznych
Ekodoradcy dodatkowo prowadzą działania edukacyjne i informacyjne m.in:
– Wizyty domowe – doradztwo przy wyborze najbardziej efektywnych energetycznie rozwiązań dla danego budynku
– Działania edukacyjne w placówkach oświatowych, badania spirometryczne w szkołach
– Konkursy ekologiczne – cykl konkursów video dla mieszkańców Gminy Skawina
– Dyżury w sołectwach, placówkach dziennej opieki i aktywizacji osób starszych
– Cyklicznie wydawana gazetka referatu Efektywności Energetycznej
W Skawinie przy podobnej liczbie mieszkańców Straż Miejska przeprowadzała również zdecydowanie więcej kontroli palenisk.
To wszystko przekłada się na ilość wymienionych kotłów a tym samym jakość powietrza i zdrowie mieszkańców. Mamy nadzieje że to zestawienie będzie motywacją do działania i walki o poprawę jakości powietrza w Myślenicach