Czujniki Airly nie są darmowe

Szanowny Panie Burmistrzu,
Szanowni Państwo,
Mieszkańcy i sympatycy Gminy Myślenice
To co w ostatnim czasie dzieje się w sprawie czujników smogu w naszej Gminie Myślenice jest po prostu absurdalne. Przypominamy, że niedawno, tłumacząc się oszczędnościami Gmina Myślenice nie przedłużyła umowy na13 czujników Airly. Samorządowcy ze środowiska Burmistrza argumentowali wówczas, że czujniki nic nie zmieniają i nie zwalczają smogu – w domyśle można więc było uznać je za niepotrzebne. Obecnie środowisko Pana Burmistrza ogłosiło sukces gdyż…na budynku Gminy pojawił się czujnik. „Lepszy bo darmowy”, tylko że nie jest to czujnik takiej samej generacji –pozwalający na śledzenie jakości powietrza w czasie rzeczywistym ,danych historycznych, prognoz, itp. poprzez aplikację – jak wypowiedziane czujniki Airly. W naszej ocenie taki darmowy czujnik powinien funkcjonować jako uzupełnianie pełnego monitoringu w całej gminie.
Jednak najgorsze jest to, że władze Gminy Myślenice wprowadzają w błąd mieszkańców mówiąc w materialne zamieszczonym na portalu myslenicka24.pl i facebook-owym profilu Miasto i Gmina Myślenice, że czujniki Airly są obecnie darmowe. Faktem jest – jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z Airly – że firma, na swój koszt na czas negocjacji z Gminą oraz poszukiwania nowych sponsorów w których Myślenicki Alarm Smogowy pomaga, utrzymała kilka czujników na ternie Gminy.
Jednak należy z pełną odpowiedzialnością podkreślić, że czujniki firmy Airly nie są darmowe. Ich obsługa i serwis kosztują! Powiązanie z Gminą Myślenice media oraz sami włodarze gminy mijając się w tej sprawie z prawdą utrudniają nam działanie polegające na pozyskiwaniu nowych sponsorów do utrzymania czujników, które mają zastąpić te wypowiedziane przez Gminę Myślenice! Ludzie nie rozumieją, zresztą całkiem słusznie, dlaczego chcemy płacić za coś co podobno jest darmowe. Ponadto działanie takie naraża na stratę reputacji samej firmy Airly, gdyż ta fałszywa informacja może dotrzeć do innych gmin i samorządów.
Jako Myślenicki Alarm Smogowy podkreślamy raz jeszcze: działające i możliwie liczne czujniki smogu są bardzo ważne dla budowania świadomości społecznej oraz alarmowania władz samorządowych w razie przekroczenia norm jakości powietrza! Czujnik, a nawet miernik GIOŚ, na rynku nic nie zmienia. Obywatele i obywatelki Myślenic oraz sołectw wchodzących w skład Gminy mają prawo wiedzieć jakim powietrzem oddychają. Zbijanie przez Pana Burmistrza, jego zastępcy czy innych samorządowców termometru wcale nie oznacza, że minie gorączka!
W związku z tym mając na uwadze rozpowszechnienie nieprawdziwych informacji na temat tego, że czujniki Airly są nieodpłatne wzywamy redakcję myslenicka24.pl oraz tych samorządowców, którzy powtarzali tę informację do przeprosin: działaczy Myślenickiego Alarmu Smogowego, firmy Airly ale przede wszystkim, do przeproszenia mieszkańców Miasta i Gminy Myślenice.