Czy Gminy NIe stać na czujniki?

Skierowaliśmy dzisiaj do Pana Burmistrza Jarosława Szlachetki następujące pismo:
Szanowny Panie Burmistrzu,
Zaniepokojeni faktem, iż coraz więcej czujników smogu firmy Airly w naszej Gminie staje się czujnikami nieaktywnymi otrzymaliśmy informację, że Gmina wypowiedziała umowę dotyczącą monitoringu jakości powietrza. Taki stan pozbawia mieszkańców informacji na temat jakości powietrza co jest niebezpieczne w obliczu nadchodzącego okresu grzewczego. To właśnie w tym czasie zanieczyszczenie powietrza jest największe. Jesteśmy przekonani, że Pana Burmistrza jak i radnych nie trzeba przekonywać do tego jak negatywne, dla zdrowia mieszkańców, są skutki smogu. Dodatkowo walka o czyste powietrze wpisuje się w działania mające na celu walkę z pandemią COVID-19 gdyż jest to choroba, która w szczególności atakuje układ oddechowy człowieka.
W związku z powyższym pragniemy otrzymać od Pana informację, czy to prawda, że Gmina Myślenice wycofała się z utrzymywania czujników Airly, a jeśli tak to z jakiej liczby? Jaki jest koszt – miesięczny i roczny – utrzymywania tych czujników w naszej Gminie? Jeżeli Gmina wypowiedziała umowę dotyczącą czujników to w jaki sposób służby Gminne planują monitorowanie jakości powietrza na terenie Miasta i Gminy Myślenice? Czy Gmina Myślenice podjęła rozmowy z ewentualnymi sponsorami – co umożliwia model biznesowy firmy Airly – w celu utrzymania tych czujników.
Panie Burmistrzu, w związku z tym, że sprawa jest pilna, gdyż okres grzewczy de facto już się rozpoczął prosimy o szybką odpowiedź na nasze pytania. Jednocześnie zapewniamy, że w kwestii ochrony jakości powietrza i działań antysmogowych jako Stowarzyszenie pozostajemy do Pańskiej dyspozycji, a żaden z członków i sympatyków MAS nie kieruje się w tej sprawie sympatiami politycznymi. Zależy nam na zdrowiu i życiu naszych dzieci, rodziców, sąsiadów oraz własnym. Jesteśmy przekonani, że współdziałając uda się nam doprowadzić do sytuacji, gdzie w Myślenicach, czystym powietrzem będziemy mogli się cieszyć cały rok.
Z wyrazami szacunku,
Myślenicki Alarm Smogowy