Raport i petycja

chcemy oddychać - razem dla czystego powietrza

Zdecydowane działania w walce ze smogiem są bardzo ważne nie tylko ze względu na zdrowie mieszkańców ale także rozwój naszej gminy. Zachęcamy do zapoznania się z raportem o stanie powietrza w Myślenicach oraz tekstem petycji. Czyste powietrze wiąże się z zaangażowaniem nas wszystkich. Prosimy o udostępnianie i pomoc w zbieraniu podpisów.

 Kim jesteśmy?

Jesteśmy Myślenickim Alarmem Smogowym – stowarzyszeniem, jakich w Polsce wiele – na pewno czytali Państwo o Krakowskim czy Skawińskim Alarmie Smogowym. Podobne inicjatywy powstają w wielu miastach Polski i zrzeszają ludzi, którzy mają już dosyć oddychania zatrutym, niezdrowym powietrzem, które powoli zabija nas i naszych bliskich. Smog w samej Polsce rocznie zabija nawet 50 000 osób. To więcej niż żyje w Gminie Myślenice. Wyobraźcie sobie Państwo, że w ciągu roku Myślenice, Trzemeśnia, Głogoczów, Krzyszkowice czy Jawornik stają się miejscowościami wyludnionymi i całkowicie pozbawionymi mieszkańców, a Ci wszyscy ludzie zmarli w cierpieniu bo ich sąsiad palił w piecu śmieciami, albo mokrym drewnem? Niestety, ale tak wygląda rzeczywistość i my się na nią nie zgadzamy.

Myślenicki Alarm Smogowy założyliśmy rok temu po to, żeby budować świadomość tego czym jest smog i jak można z nim walczyć. Jednak teraz chcemy przejść do kolejnej fazy – do rzeczywistego działania.

Można nas nazwać po prostu aktywistami, inni powiedzą o szalonych ekologach, a jeszcze inni, że to co robimy absolutnie nie wystarcza. A my jesteśmy po prostu normalnymi ludźmi, którzy żyją, pracują i wychowują swoje dzieci dokładnie tak samo jak Wy. I do tego chcemy oddychać świeżym powietrzem.

Dlaczego powstał ten raport i co z niego wynika?

Każde działanie potrzebuje dobrego planu. A dobry plan, wymaga właściwie postawionej diagnozy. Diagnoza jest pierwszym powodem, dla którego prezentujemy Państwu raport o zanieczyszczeniu powietrza w Gminie Myślenice. Po drugie często słyszymy, że smogu nie ma bo go nie widać. Albo, że to tylko pomysł dziennikarzy i dużych firm, na to jak wyciągnąć od nas duże pieniądze. Niestety jest tak, że czasami by w coś uwierzyć trzeba to zobaczyć. I właśnie nasz raport ma być takim obrazkiem pokazującym jak w rzeczywistości jest źle! Ktoś może zapytać – to dlaczego nikt o tym nie mówi? Bo w Myślenicach Inspektorat Ochrony Środowiska nie zainstalował nawet miernika smogu – i w ten sposób udają, że problemu nie ma. To tak jak małe dziecko zasłaniające oczy myśli, że nikt inny go już nie widzi. Nie można udawać, że problemu nie ma tylko dlatego, że nie chcemy go zmierzyć. My to zrobiliśmy i zamierzamy wszystkim pokazywać. Jaki jest najważniejszy wniosek z tego raportu? Otóż, gdy opowiadaliśmy sobie żarty o złym stanie powietrza w Krakowie to w tym samym czasie oddychaliśmy jeszcze gorszym powoli się zabijając. Wniosek jest taki, że od lat wdychamy trujące powietrze, a władza publiczna nic z tym nie robi. Wnioski są takie, że korzystając z wysoko-emisyjnych kotłów, paląc węgiel, drewno, śmieci, liście lub inne odpady zielone powoli się mordujemy – siebie nawzajem – sąsiad sąsiada, dziadek wnuka, syn matkę itd. W naszym raporcie pokazujemy jak Myślenice wypadają na tle innych miast – tych, które posiadają czujniki GIOŚ. Nasze wyliczenia opierają się niestety na danych nieoficjalnych zebranych przez popularne wskaźniki smogu z platformy Airly. Nie można ich więc uznać za wyniki w pełni oficjalne, ale za ważne zasygnalizowanie problemu. Prosimy by tego głosu nie bagatelizować, gdyż każdego dnia chodzi o nasze życie, zdrowie oraz komfort.

Co zamierzamy z tym zrobić?

Razem z raportem przygotowaliśmy petycję, którą w imieniu wszystkich popierających nas obywateli złożymy Burmistrzowi i Radzie Miejskiej. Mamy dość smogu i żądamy realnych działań! Proponujemy sprawdzone rozwiązania. Zaostrzenie uchwały anty-smogowej w Krakowie przyniosło natychmiastowy skutek. Wiele gmin podejmuje podobne inicjatywy m.in mieszkańcy Chełmka, Czernichowa, Krzeszowic, Niepołomic, Nowego Targu, Oświęcimia, Wieliczki, Zabierzowa, Zakopanego i Zielonek. Tekst petycji i raport znajdą Państwo poniżej. Czas na proszenie i cichą tolerancję się skończył.   

Do końca epidemii będziemy zbierać podpisy on-line. Zachęcamy do składania podpisów.

Za jakiś czas pojawi się też instrukcja jak i kiedy zbierać potrzebne nam podpisy na listach oraz gdzie można je później dostarczyć. 

Raport o stanie powietrza w Myślenicach

tekst petycji