Smog widziany oczami lekarza - agata Krzywoń

Komentarz Agaty Krzywoń lekarza przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w Krzczonowie:
Na początek przypomnienie od czego zależy stan naszego zdrowia wg WHO. Okazuje się, że w 20% zależy od genów, w 20% od środowiska naturalnego, pracy i otoczenia społecznego, w 10% od jakości opieki zdrowotnej, i aż w 50% od stylu życia. Czyli stan jakości powietrza jakim oddychamy to aż 20 % tej składowej. Prawdziwy koszmar lekarza podstawowej opieki zdrowotnej to w Małopolsce miesiące od października do kwietnia. Kaszlące dzieci (nawet przez kilka tygodni), ciągłe branie leków i pobyty w szpitalach. Mają wykonywaną diagnostykę w kierunku alergii , astmy często żeby przyspieszyć diagnozę na koszt rodziców. Nadrozpoznawanie wielu jednostek chorobowych, przewlekła sterydoterapia. Oczywiście jest to okres wzmożonej zachorowalności, ale niestety na to nakłada się dramatycznie zanieczyszczone powietrze szczególnie w godzinach wieczornych i południowych. Grupy najbardziej narażone na szkodliwe działanie smogu to oczywiście dzieci, kobiety w ciąży oraz seniorzy. Dodatkowo osoby przewlekle chorujące na choroby dróg oddechowych, oraz choroby sercowo-naczyniowe. Pył PM10 odpowiada za kaszel, katar, podrażnienie spojówek. Natomiast szczególnie szkodliwy jest pył PM2,5.To cząsteczki mniejsze nawet od niektórych wirusów dostają się do najmniejszych i najdalszych odcinków dróg oddechowych wywołują reakcje immunologiczną w postaci odczynu zapalnego. Odpowiadają za poważne powikłania w krańcowych przypadkach zwłóknienie płuc.
Ja jestem lekarzem POZ ale także geriatrą, czyli zajmuję się dodatkowo osobami starszymi i tutaj niestety zanieczyszczone powietrze w tej grupie wiekowej zwiększa ryzyko zgonu w okresach smogowych z powodu chorób sercowo- naczyniowych. Osoby starsze szczególnie mają problemy w godzinach nocnych i wieczornych z wahaniami ciśnienia dolegliwościami w postaci duszności oraz bólami w klatce piersiowej. Oczywiście w zanieczyszczonym powietrzu znajdują się także substancje rakotwórcze, które w połączeniu z innymi onkogenami stanowią olbrzymi problem dla naszych mechanizmów naprawczych. Zastanówmy się ile nasz układ immunologiczny jest w stanie wytrzymać. W swojej praktyce olbrzymi nacisk kładę na działania profilaktyczne a jak wiadomo ruch to zdrowie (niestety nie w naszym rejonie) Jestem biegaczka amatorką. Kończę pracę dość późno i niestety w okresie jesienno – zimowym z żalem muszę moje bieganie odłożyć, ponieważ mam olbrzymie obawy przed bieganiem przy zanieczyszczeniu przekraczającym 100 % normy PM10 i PM2,5.
O wpływie smogu na nasze zdrowie napisano wiele, ale mam wrażenie pracując od wielu lat w podstawowej opiece zdrowotnej że koszty leczenia w okresie największego zanieczyszczania powietrza jakie ponosimy zarówno jako chorujący ale także jako obywatele utrzymujący państwowa opiekę zdrowotną są olbrzymie. Musimy więc walczyć o czyste powietrze i upominać się o nie w środowisku w którym mieszkamy.